skip to Main Content

Minik Ampuller veya LED

Geceleri karanlık bir bölgede uçurtmanıza veya ipine bağlayacağınız bir iki küçük pilli ampül veya LED lerle gökyüzünde dikkat çekici görüntüler elde edebilirsiniz. Her yerde ( özellikle oyuncakçılarda ) kolaylıkla bulup satın alabileceğiniz LED leri uçurtmanızın ipine asarak gökyüzünde yanıp sönen bir ışık hattı yapabilirsiniz. ( Bir çok kişi uzaktan baktığında UFO gördüğünü sanabilir. ) Küçük ampul veya LED alırken mümkün olduğunca hafif olanlardan almayı tercih edin.

Gece uçurtmasında kesinlikle 220 volt ( evlerde kullanılan elektrik ) kullanmayın . Çünkü uçurtmanızın düşmesi halinde etraftaki insanlara , arabalara , elektrik direği ve tellerine zarar verebilir. Ayrıca telin ,yüksek gerilim hatlarına değmesi sonucu siz de hayati tehlike ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Eskiden ülkemizde , elektriğin olmadığı dönemlerde geceleri uçurtma uçurulur ve ipine Fener asılırmış.

Reflektörlü Bant

Gece uçurtmak ile ilgili bir diğer ilginç yöntem ise fosforlu ( reflektörlü ) bantlar ile uçurtmanın üzerine bir şekil oluşturmak ve uçurtma havada iken üzerine kuvvetli bir el feneri ile ışık tutmaktır. Işığı uçurtmanın üzerine tuttuğunuzda sadece reflektörlü kısımlar ışığı yansıtacak ve sadece şekil görülecektir. Bunu gece araba ile yolda giderken , arabanın farlarının yol kenarındaki polis vb görevlilerin üzerindeki kıyafetlerdeki reflektörlerin yansıması gibi olduğunu düşünebilirsiniz. Sizin araba farı gibi kuvvetli bir ışık kaynağına ihtiyacınız olmaz. Küçük bir el feneri işinizi rahatlıkla görür. Uçurtmanızı koyu renkte ( mavi , siyah ) yapmanız reflektörlü kısmın daha net görünmesini sağlar.

Back To Top