Uçurtma Treni Nasıl Yaplılır ?

Birbirinin aynı şekil ve ölçülerinde olan uçurtmaları ardı ardına bağlayarak bir uçurtma treni yapabilirsiniz. Ardı ardına bağlanmış rengarenk uçurtmalar gökyüzünde çok güzel bir görüntü oluşturur.

Uçurtma treni yapmak oldukça kolaydır ancak dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Tren yaparken en önemli nokta, uçurtmaları birbirine bağlama yöntemidir. . Uçurtmalar peş peşe bağlandıkça oluşturdukları çekme gücü artar. Bu çekme gücü uçurtmaların birbirine bağlanma noktalarında uçurtmanıza zarar verecek kadar büyük olur ve aşağıda gösterildiği şekilde bağlanmazsa çıtalarınızı kırabilir.

Nelere İhtiyacınız Olacak

Uçurtma

Tren yapacağınız uçurtmalar çok büyük olmamalıdır. Zira her uçurtma bir çekme kuvveti oluşturur ve ararda bağlandıkça beşinci altıncı uçurtmadan sonra çekme kuvveti çok artar ve elle tutulamaz hale gelir. Geleneksel altıgen uçurtmalar tren yapımı için uygundur ancak ardarda bağlanabilecek altıgen sayısı sınırlıdır. Çünkü altıgen uçurtmalar 8-10 taneden sonra çok aşırı çekme gücü üretirler ve elle tutmak zorlaşır.

Ana Taşıyıcı İp

Uçurtmaları ardarda üzerine bağlayacağınız sağlam bir ip

Diğer

Tren uçurtmayı uçurmak ve indirmek çoğu zaman tek başına yapılamayacak kadar zordur. Bu nedenle uçururken bir yardımcınız olmasında fayda vardır. İpin elinizi kesmemesi için eldiven ve uçurtmayı sürekli elinizde tutup yorulmamak için ipi bağlayacağınız bir direk veya yere çakılan bir kazık.

Nasıl Yapılır ?

Bildiğiniz gibi altıgen uçurtmaların dengesi 3 noktadan ( X , Y , Z ) yapılır. XV ,YV ve ZV ölçüleri birbirine eşittir.

 

 

Altıgenler tren olarak birbirine bağlanırken ana taşıyıcı hat ( kırmızı ) şekilde görüldüğü gibi alttan geçer .

 

Uçurtma ana hatta şekildeki gibi ilave bir ip ile gevşek bir halka yapılarak bağlanır. Uçurtma bu gevşek halka içinde ileri geri hareket edebilir. Bu halka sayesinde uçurtmaların çekiş gücü sadece ana hat üzerinde kalır ve uçurtmaya yansımaz . Halkanın biraz gevşek ve uçurtmanın içinde hareket edebilecek şekilde olmasına dikkat edin.

Uçurtmalarının birbirine eşit uzaklıkta bağlanması havada daha güzel görünmelerini sağlar. 2 uçurtma arasındaki mesafe 3-4 metre civarında olabilir.

Ana Sayfa