Uçan Kovboy

By M Robinson

( Bölüm I )

Samuel Franklin Cody havacılığın en renkli ve en eğlenceli öncülerinden biriydi. 1861 yılında , her tarafı yemyeşil ovalarla kaplı olan Teksas Birdville'de doğdu. Çocukluğunu vahşi atları yakalayan ve eğiten , iyi kement kullanan ve bufalo avlayan , Yukon 'da altın madeni arayan biri olarak vahşi batıda geçirdi.

Vahşi Batı Show turnelerinde Kaptan Cody , Kovboyların kralı olarak anılarak birkaç kez Amerika'yı dolaştıktan sonra 1890 yılında İngiltere'ye yerleşmeye karar verdi.

Cody ata binme , kement kullanma, silah kullanma becerilerini sergilediği turnelerle ünlü bir showmen oldu . Arkadaşı Buffalo Bill 'den adapte edilmiş abartılı kıyafeti dikkat çekiyordu .Omuzlarına kadar uzun saçlarına ilave olarak bıyıkları ve sakalı , geniş kenarlı fötr şapkası ve püsküllü kovboy çizmeleri ile fiziksel olarak benzerliği Buffalo Bill ile ayırt edilmesini zorlaştırıyordu.

1898 yılında Cody Yukon'daki altın arama yıllarını yansıtan The Klondyke Nugget isimli bir show hazırladı . Bu kanlı melodram büyük bir ticari başarı sağladı .

Leon Cody ( Samuel'in oğlu ) uçurtma uçurma konusunda çok ilgili ve yetenekli idi ve baba ve oğlu takım halinde daha büyük uçurtmalar yapma konusunda yarışmaya başladılar. Cody , uçurtmalar hakkında bildiklerini Teksas'taki çiftliklerindeki Çinli aşçıdan öğrendiğini söylüyordu.

1900 yılına gelindiğinde uçurtma uçurma hobisi Cody'nin tutkusu haline dönüştü ve Cody önceki ilgi alanı olan show işinden uzaklaştı. Ancak uçurtmalarla ilgili yaptığı bir çok deneme için finansal kaynak sağlamak amacıyla Klondyke Nugget gösterisi devam ettirdi. Gazetelerde, ilk defa birbiri peşine bağlı uçurtmalar ile uçma denemesi yaparak 25 metre havalandıktan sonra rüzgarın birden sert esmesi ile bir ağacın üstüne düştüğü ve ağacın uç dallarına tutunabilmesi sayesinde hayatta kaldığı haberi yayınlandı ..

 Cody uçurtma tasarımları ile ilgili çok derin çalışmalarda bulundu ve kendisinin ünlü yarasa görünümlü uçurtmasını geliştirdi. Hargrave hücreli uçurtmalarının kanat ilave edilmiş bu hali daha çok çekiyor ve daha stabil uçuyordu. Bu uçurtma 1901 yılında patent altına alındı.Cody bu uçurtmaları kullanarak muhteşem bir insan kaldırma sistemi geliştirdi.

 Cody insan kaldırma sistemi ilk başlarda küçük stabil bir uçurtma ile yapılıyorken sonraları her rüzgar şiddetine göre farklı bir dizi uçurtma gruplarından oluşan sistemler olarak gelişti.Bu uçurtmalar ana uçurma hattına iki noktadan bağlanıyordu .

Cody bu buluşunu İngiliz Ordusuna da gösterdi . Bu düzenekle askeri uygulamalara yönelik olarak , teleskop ,telefon , kamera veya bir silah ile birlikte bir kişiyi 1000 metre yükseğe çıkarabileceğini iddia etti. Ordu yetkilileri Cody'nin bu yaklaşımına pek sıcak bakmadılar. Ancak yeteneğinden çok etkilendiler ve ona Aldershot'ta atış eğitmeni pozisyonunda iş teklif ettiler. Cody bu teklifi kabul etmedi.

 Cody çok cesur ve yılmaz biri idi. Yılmadan ve elinden geldiğince uçurtma tutkusunu insanlara aktarmaya gayret etti.

1903 yılı Kasım ayında İngiliz Boğazını uçurtmaların çektiği bir botla geçeceğini ilan etti ve yaklaşık 13 saat süren bir yolculuk sonrasında bunu başardı .

 Bu başarılı deneme, halk arasında Cody hakkında çok pozitif bir etki yarattı. Bu dönemde Cody 'nin eşi de kocasının yapmış olduğu insan kaldırma sistemleri ile havalanarak eşinin tasarımlarına olan güveni gösteriyordu. Bütün bu çalışmalar arzu edilen sonucu yarattı ve Ordu , Cody'nin çalışmaları ile ilgilenmeye başladı .

1903 yılı sonunda İngiliz Ordu Komisyonu Cody'i , insan taşıyan uçurtmalarını göstermesi için Whale Adasına davet etti. İlk denemede Cody'ninoğlu Vivian 60 metre havalandı ve fotoğraflar çekti. İkinci deneme de Cody kendisi 30 metre havalandı ve ardından Leon 245 metre havalanarak limandaki bir savaş gemisinin fotoğrafını çekti. Bu denemelerin Kraliyet Hava Kuvvetlerinin doğuşu olduğu söylenir.

 

Ana Sayfa