Uçurtmaya Bayrak Asma

 

 Bayrak vb ağırlıkları direkt olarak uçurtmaya bağlamak uçurtmanın yükselmesini engelleyecektir. Oysa uçurtma yeterli yüksekliğe ulaştıktan ve yeterince çekme gücü üretmeye başladıktan sonra bayrağı ,yapacağınız basit bir düzenekle uçurtmanın ipine bağlamak daha uygundur. Bayrağın uçurtmanın ipi doğrultusunda bağlamak da doğru değildir zira ipe paralel bağlanan bayrak rüzgarın etkisiyle kapanmaya zorlanır ve düzgün bir şekilde dalgalanmaz.

Uçurtmanın ipine bayrak vb asmak ile ilgili iki değişik yöntem vardır.

Bunlardan ilki aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bayrağın dar kenarı boyunca bir çıta (bc) geçirmek ve bu çıtayı uçurtmanızın ipine a ve c noktalarından asmaktır.

 

 

 

Uçurtmanızın uçma açısına göre a-b uzunluğunu ayarlamanız gerekir. Bayrak , bu şekilde bağladığınızda rüzgar istikametinde dalgalanacağı için güzel görünecektir.

İkinci yöntem ise daha büyük bayrakları kaldırmak için kullanılan ağırlık bağlama yöntemiidir. Daha büyük ölçülerde bayrakları kaldırırken ,bayrağın dar kenarı uzunluğunda çıta bulmakta zorlanabilirsiniz . Bulacağınız çıta uzun ve kalın olacağı için ilave bir ağırlık yapacaktır ve uçurtmanın kaldırma gücü bu ağırlığı kaldırmaya yetmeyecektir. Bu durumda çıta yerine c noktasından bir ağırlık ( örneğin bir torba içine konulan küçük taşlar ) bağlayarak bayrağı düz tutmayı sağlayabilirsiniz. Bağlayacağınız ağırlık rüzgar şiddetine göre değişir. Eğer çok şiddetli bir rüzgar varsa ve siz hafif bir ağırlık bağlamışsanız , ağırlık da rüzgarla birlikte ileriye doğru itilecek ve bayrağı düz tutmaya yetmeyecektir. Uygun ağırlığı birkaç deneme ( torba içindeki taş sayısını azaltıp çoğaltarak ) sonrasında bulabilirsiniz.

Bayraklar değişik malzemelerden yapılır. Daha ince kumaşlardan yapılmış olan bayraklar daha hafif olacağı için kaldırmak daha kolay olacaktır.

Uçurtmanızın ipine 23 Nisan , 19 mayıs gibi milli bayramlarda Türk Bayrağını bağlayarak bayrağımızı göklerde dalgalandırabilirsiniz. Şirketinizin logosunu taşıyan bayrağı veya futbol takımınızın renklerini göklere çıkartabilirsiniz.

 

Ana Sayfa